پرسش های متداول

پروژه ساز یک بازار کار آنلاین و یک رابط تقاضا و اجرا است. پروژه های سفارشی به هیچ وجه توسط خود تیم اجرایی پروژه ساز انجام نمی شود. در سایت عده ای با عنوان مجری یا پیمانکار عضو هستند که پروژه ها توسط ایشان انجام می گیرد. مجریان پس از دیدن درخواست شما برای شما پیشنهاد ارسال کرده و شما بهترین پیشنهاد را انتخاب و همکاری را شروع می کنید.
پروژه ساز برای شما محیطی را فراهم می‌آورد که بتوانید با تجربه ترین متخصصین را از سراسر کشور به راحتی و به سرعت پیدا نمایید. تنها کافی است پروژه یا مسئله خود را به همراه بیشترین مبلغی که می‌خواهید برای آن پرداخت نمایید را وارد کنید، متخصصان برای به دست آوردن پروژه شما پیشنهاد قیمت خود را به شما می‌دهند. شما می‌توانید به راحتی تخصص و رزومه کسانی که پیشنهاد قیمت داده اند را ببینید، همین طور امتیازاتی که خریداران قبلی به آنها داده‌اند و بهترین شخص را برای انجام کار خود انتخاب نمایید.

پروژه ساز خود به تنهایی پروژه های شما را انجام نمی دهد و صرفا واسطی است مابین شما و مجریان.

بستگی به نوع فعالیت شما دفعات اول ثبت درخواست مشمول پرداخت هزینه اولیه برای ثبت نخواهد بود. چنانچه همواره تعداد پروژه های موفق شما بیش از 30 درصد کل درخواست های ثبت شده شما باشد نیازی به پرداخت هزینه‌ی ثبت اولیه ندارید. اگر قصد داشته باشید از سرویس های ویژه ای بهره گیرید لازم است تا هزینه آن را بپردازید، سرویس هایی مثل شاخص جلوه دادن درخواست یا پروژه های فوری.
پس از آنکه شما پیشنهاد قیمتی را پذیرفتید، می‌بایست مبلغ پیشنهاد را از طریق واریز به حساب سایت یا پرداخت آنلاین در سایت گروگذاری نمایید. تنها بعد از اینکه شما پروژه خود را تحویل گرفتید و آن را تایید نمودید وجه گروگذاری شده به حساب مجری واریز خواهد شد. این روش انجام شدن کار به بهترین شکل توسط مجری را تضمین می کند.
درصورتی که در مورد حدود قیمت درخواست خود آگاهی ندارید می توانید محل حداکثر قیمت را خالی رها کنید، در این صورت قیمت های متفاوتی را از طرف مجریان دریافت خواهید کرد. که هر یک بسته به برداشت مجری از پروژه است. شما می توانید از این میان پیشنهاد مجری که پیشنهادش تناسب بیشتری با نیاز شما دارد را انتخاب نمایید.
 • انتخاب بهترین مجری بستگی به وجود یا عدم وجود فرجه دارد، یا به بیانی دیگر به این بستگی دارد که شما زمان بیشتری نسبت به پول دارید یا پول بیشتری نسبت به زمان:

  اگر شما محدود به فرجه هستید ( پول بیشتری نسبت به زمان دارید)
  تنها معیاری که باید در انتخاب مجری خود درنظر بگیرید تجربیات کاری است که وی در سایت داشته است. انتخاب خود را به موارد زیر محدود نمایید:

  1) مجری هایی که قبل از این پروژه هایی در محدوده قیمت پروژه شما داشته باشند ( بر روی نام مجری کلیک کنید تا تاریخچه کار های انجام داده وی را ببنید). هیچ گاه مجری با کار های 100 هزار تومانی را برای پروژه چند میلیون تومانی خود انتخاب نکنید و برعکس. مجری هایی با امتیاز 2 یا 3 یا زیر میانگین (امتیاز 5) برای انجام چنین پروژه هایی مناسب نیستند.

  2) مجری هایی که رزومه و تخصص هایی مرتبط با کار شما داشته باشند (برای مشاهده رزومه بر روی نام مجری کلیک کنید).
  اشتباهی که برخی از خریداران بی تجربه برای پروژه های با محدودیت زمانی انجام می دهند، انتخاب ارزان ترین مجری می باشد. که معمولا مجریانی بدون تجربه و تاریخچه کار قبلی در سایت هستند. سپس وقتی که کار سر وقت به پایان نرسد خریدار متضرر می شود ( با وجود اینکه پروژه ساز با استفاده از سیستم گروگذاری امنیت پول آنها را حفظ می نمایید، اما مشکل اینجاست که آنها به اتمام رسیدن پروژه را می خواهند نه پول اصلی خود را)، بنابرین اگر زمان بندی برای شما خیلی مهم است این اشتباه را مرتکب نشوید.

  اگر محدودیت زمانی ندارید ( زمان بیشتری نسبت به پول دارید)
  در این وضعیت بهتر است که شانس خود را با استفاده مجریان کم تجربه یا بی تجربه در این سایت امتحان کنید. در این صورت می توانید کار خودرا با هزینه کمتری به انجام برسانید و با وجود گروگذاری در صورت انجام نشدن کار در زمان مقرر به راحتی و بدون هیچ هزینه ای می توانید مجری دیگری انتخاب نمایید.

تا به پایان رسیدن زمان خاتمه مناقصه که خود شما مشخص کرده اید ( و هر زمان می توانید آن را تغییر دهید). بعد از این زمان سایت به شما یک هفته فرصت می دهد تا مجری مورد نظر خود را انتخاب نمایید. اگر بعد از این زمان نیز شما مجری را انتخاب نکنید سایت درخواست شما را به عنوان درخواست لغو شده علامت گزاری می کند و می‌بندد. پس از این مرحله نیز در صورت تغییر نظر شما و تصمیم برای انتخاب مجری به راحتی می توانید درخواست را دوباره باز نمایید.
در صورتی که مجری کار را رها کند یا کار را به درستی انجام نداده باشد یا به طور کلی اختلافی مابین شما بوجود آید می بایست شخص شاکی یک درخواست داوری ایجاد نماید.
در صورتی که هزینه پروژه مد نظر شما بالای 1 میلیون تومان باشد می توانید این کار را انجام دهید. در این حالت و در حین پرداخت، از شما در مورد درصد اولیه گروگذاری سئوال خواهد شد.
بله. پس از رفتن به بخش پذیرش کار در مورد درصد آزادسازی مبلغ از شما سئوال می شود.
در صورت عدم انجام صحیح کار توسط مجری وجه ضمانت تخصص پس از کسر کارمزهای بانکی پرداخت شده توسط خریدار به موسسه ای خیریه داده می شود و نه خریدار و نه پروژه ساز از آن بهره نخواهند برد.
پس از این که مجری پایان کار را اعلام کرد و پروژه را به صورت کامل بررسی کردید، زمان آزادسازی وجه برای مجری است. برای این کار از منوی سمت راست در صفحه گفتگو، دکمه "پذیرش کار" را انتخاب کنید. پس از آن به صفحه ‌ای منتقل می‌شوید که می‌توانید مشخص کنید که چند درصد از وجه برای مجری آزاد شود. این گزینه برای پروژه‌هایی است که هزینه آن به صورت فاز به فاز پرداخت می‌شود. پ.ن: پذیرش کار حتی بدون اعلام پایان کار طرف مجری هم قابل انجام است.

در کامپیوتر

پس از دریافت پروژه و اطمینان از کیفیت آن زمان پذیرش کار و آزادسازی وجه برای خریدار است. برای آزادسازی وجه در سمت چپ صفحه پروژه مورد نظر بر روی دکمه "پذیرش کار" کلیک کنید.

پس از آن به صفحه ‌ای منتقل می‌شوید که می‌توانید مشخص کنید که چند درصد از وجه برای مجری آزاد شود. گزینه پرداخت درصدی برای پروژه‌هایی است که هزینه آن به صورت فاز به فاز پرداخت می‌شود. پس از آن قوانین سایت و دریافت پروژه به صورت کامل را تایید کنید.
با کلیک بر روی دکمه " به مجری پرداخت شود" وجه به حساب کاربری مجری منتقل خواهد شد.

پس از پذیرش کار می‌توانید به مجری رای دهید یا مبلغی را به عنوان پاداش به او پرداخت کنید.


در موبایل

پس از دریافت پروژه و اطمینان از کیفیت آن زمان پذیرش کار و آزادسازی وجه برای خریدار است. برای آزادسازی وجه در پایین‌ترین بخش صفحه پروژه مورد نظر دکمه "پذیرش کار" انتخاب کنید.

گاهی پس از به پایان رسیدن پروژه به دلیل رضایت از کار مجری یا توافق با مجری تصمیم دارید وجهی را اضافه بر وجه پروژه به مجری پرداخت کنید. این وجه در سیستم پروژه ساز با عنوان پاداش شناخته می‌شود.


در کامپیوتر:

برای پرداخت پاداش به صفحه پروژه‌ی مورد نظر بروید، در پایین منوی دسترسی سریع که در سمت راست قرار دارد، دکمه پاداش به مجری را بزنید.

پس از آن مبلغ مورد نظرتان را وارد کنید و دکمه تایید را بزنید.

به این نکته توجه کنید که پیش از انجام این کار باید حسابتان را به اندازه مبلغ مورد نظرتان شارژ کنید.
نکته: امکان پرداخت پاداش تنها برای پروژه‌‎هایی وجود دارد که 100 وجه برای مجری آزاد شده است.


در گوشی

برای پرداخت پاداش به صفحه پروژه‌ی مورد نظر بروید، در پایین منوی دسترسی سریع که در پایین صفحه قرار دارد، دکمه پاداش به مجری را بزنید.

بلافاصله پس از اینکه حاصل کار توسط خریدار پذیرش شود وجه به حساب کاربری شما منتقل می شود. از این پس شما می توانید با مراجعه به صفحه گزارش مالی درخواست خود را برای برداشت وجه و واریز آن به حساب بانکی خود ثبت کنید. واریز مبالغ دریافتی مجری و وجوه مسترد شده خریدار از طریق حواله پایا انجام می گردد. واریز ها حداکثر تا دو روز کاری پس از ثبت درخواست واریز انجام می شود.

پروژه ساز برای مجریان عادی 15% و برای مجریان ویژه بسته به پلن انتخاب شده بین 8 الی 10% مبلغ پروژه و حداقل 1،500 تومان از مبلغ پروژه را بابت پوشش هزینه های سایت، کارمزد های بانکی و هزینه های پستی، تبلیغات برای جلب خریداران، هزینه های داوری و تسهیل داری و پرسنل دریافت می کند. برای مثال برای مجریان عادی از پروژه ای به مبلغ 100،000 تومان مبلغ 85،000 تومان سهم مجری و 15،000 تومان نیز سهم پروژه ساز می شود و برای مجریان ویژه (نقره ای) سهم مجری 90،000 تومان و سهم پروژه ساز 10،000 تومان خواهد بود.

لازم است پس از ارسال حاصل کار به مدت 72 ساعت منتظر کارفرما بمانید. در صورتی که پس از آن هیچ پاسخی نیامد به صفحه توضیحات پروژه رفته و یک درخواست داوری بدهید. در ادامه داوری با شنیدن اظهارات طرفین رای را صادر کرده و تکلیف را مشخص خواهد کرد.

در صورتی که آدرس ایمیل ثبت شده توسط شما معتبر باشد، پس از هر بار ارسال پاسخ یا پذیرش پیشنهاد توسط خریدار یک ایمیل آگاه ساز برای شما ارسال می شود. در صورتی که ایمیل ها را در اینباکس نمی بینید حتما پوشه اسپم را چک کنید. یک راه دیگر برای اطلاع آنی از پاسخ ها اتصال حساب کاربری پروژه ساز به پیام رسان تلگرام است. اطلاعات بیشتر در این خصوص در لینک زیر قابل مشاهده است:

http://projectsaz.com/myrequests

البته از منوی مجری و زیر بخش "پیشنهادات من" نیز می توانید این موارد را مورد بررسی قرار دهید.

پس از پذیرش کار توسط خریدار، پروژه ساز ایشان را به صفحه‌ی ثبت رای هدایت می کند. از سوی دیگر لازم است تا مجری نیز به خریدار رای دهد. اگر چنین نشود پروژه ساز پروژه را خاتمه یافته تلقی نمی کند و این باعث می شود که پروژه در سوابق مجری و خریدار به درستی دیده نشود. بنابراین لازم است تا طرفین به یکدیگر رای دهند و پس از آن است که رای هر کدام به صورت علنی دیده می شود. به عنوان مثال اگر خریدار به مجری رای دهد اما مجری این کار را نکند، پروژه ساز رای خریدار را به مجری نشان نمی دهد تا وی نیز رای خود را ثبت کند. یکی از دلایل اینکار ممانعت از ثبت رای بر اساس قصد و غرض و انتقامجویی است.

خریدار پس از پذیرش قیمت مجری می‌بایست وجه پروژه را در سایت گروگذاری نماید، این مبلغ تا زمان اتمام کار توسط مجری و تایید آن توسط خریدار به مجری پرداخت نخواهد شد. مجری تا قبل از انجام گروگذاری کار را آغاز نخواهد کرد.